W końcu do naszego kraju zawitała nowość z Zachodu. Możemy powoli żegnać się z tradycyjnym grawitacyjnym systemem wentylacyjnym, gdyż pojawia się awangarda – rekuperacja, czyli jeden z systemów wentylacji mechanicznej. Jak wyjaśnia specjalista z firmy http://www.wojwent.com/rekuperacja-rekuperatory/ , dzięki rekuperatorom, mechanizmom wspomagającym, wymiana powietrza w domu jest szybsza, sprawniejsza i pewniejsza.
Na czym polega rekuperacja? Jest to system, który opiera się na usuwaniu zanieczyszczonego i nieświeżego powietrza z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka czy przedpokój i dostarczaniu poprzez rekuperatory świeżego powietrza do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnie. System ten ma wiele plusów, dzięki którym staje się coraz bardziej znaczącą alternatywą dla tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej. Podstawowym plusem jest fakt, iż dzięki rekuperatorom sami możemy kontrolować sposób działania wentylacji i jej poziom natężenia. Ponad to, dzięki filtrom zamontowanym w rekuperatorach, możliwe jest filtrowanie powietrza, które dostaje się do domu. Jest to szczególna zaleta w miastach, które walczą z problemem smogu, takich jak Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź czy Poznań.

 

11121181_720(10)
System rekuperacji sprawdza się szczególnie dobrze w tzw. nowym budownictwie, gdzie zarówno okna, jak i drzwi są bardzo szczelne. Dzięki rekuperatorom i innym mechanizmom wspomagającym nawet przy tak ograniczonej przepustowości wymiana powietrza jest możliwa – gwarantuje to system kanałów nawiewających i odciągających.

 

Dzięki rekuperatorom  nawet przy tak ograniczonej przepustowości wymiana powietrza jest możliwa – gwarantuje to system kanałów nawiewających i odciągających. 11121181_720(11)

Dzięki rekuperatorom nawet przy tak ograniczonej przepustowości wymiana powietrza jest możliwa.

 

Działanie tych kanałów kontrolowane jest przez rekuperatory, które natomiast kontrolowane są przez nas. System ten, od lat już cieszący się niesłabnącą popularnością na Zachodzie, w końcu pojawia się w naszym kraju i od kilku lat notuje stałą tendencję wzrostową w sprzedaży, powoli odsyłając do lamusa stary, wysłużony już tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej.