Każdy, kto staje przed wyzwaniem jakim jest budowanie nowego domu, jest zaznajomiony z systemami wentylacyjnymi. Te z kolei podzielić możemy na dwie główne grupy: systemy wentylacji grawitacyjnej i systemy wentylacji mechanicznej. W ostatnich latach ta ostatnia grupa zaczęła zyskiwać szczególną popularność. Jak twierdzi ekspert z http://www.wojwent.com/rekuperacja-rekuperatory/ , rekuperator i jego zastosowanie w systemie wentylacji to przełom w tej dziedzinie; stosowany już na Zachodzie zaczyna pojawiać się również w naszym kraju.

Rekuperator i jego zastosowanie w systemie wentylacji to przełom w tej dziedzinie;1881_720(8)

Rekuperator i jego zastosowanie w systemie wentylacji to przełom.

Ale czym w ogóle jest wentylacja mechaniczna? W rekuperacji, jednym z systemów wentylacji mechanicznej, powietrze jest wprowadzane w ruch przez maszynę zwaną rekuperatorem. Właśnie ów rekuperator pozwala nam sprawować pieczę nad powietrzem nawiewanym do naszego domu i usuwanym z niego. Dużym plusem używania rekuperatora jest to, że system ten pozwala na odzyskanie ciepła – jest ono pozyskiwane z nagrzanego i brudnego powietrza.
W przeciwieństwie do systemu wentylacji grawitacyjnej, który opiera się na sieci kominów, w systemie rekuperacji sami mamy wpływ na wymianę powietrza. Rekuperator wytwarza dwa strumienie powietrza – jest więc to wentylacja dwustrumieniowa, a nie jednostrumieniowa, jak w przypadku grawitacyjnej. Tak więc, aby system rekuperacji działał poprawnie, zwyczajowo kanały odprowadzające powietrze montuje się w pomieszczeniach codziennego użytku, gdzie pojawia się dużo zapachów i duża wilgotność, czyli w kuchni, w łazience czy w korytarzu. Rekuperator uruchamia nawiew czystego powietrza do pomieszczeń związanych głównie z odpoczynkiem i relaksem, takich jak salon czy sypialnie.

1881_720(15)
Jakie są więc plusy systemu rekuperacji? Są to przede wszystkim:

  • – zatrzymywanie ciepła w domu (system grawitacyjny nigdzie nie gromadzi tego ciepła);
  • – filtrowanie powietrza, które dostaje się do domu (w przypadku systemu grawitacyjnego nie istniała taka możliwość);
  • – wymiana powietrza w domu przy szczelnych drzwiach i oknach.