Ogród – dla jednych nieosiągalne marzenie, dla drugich pusty, trudny do zaaranżowania plac. Współcześnie ogrody projektuje się zupełnie inaczej niż kilka lat temu. Nie ma w nich miejsca na nieprzemyślane kolory, różnorodność form i barokowy przepych. Pokażemy Wam jak zaprojektować nowoczesny ogród, abyście mieli ochotę wypoczywać w nim nie tylko podczas upalnych letnich wieczorów, ale i mroźnych zimowych dni.

2221111331(24)
Cechą charakterystyczną nowoczesnych ogrodów jest minimalizm
Nurt ten zawitał już we wszystkie dziedziny naszego życia. Projektujemy minimalistyczne wnętrza, ubieramy się minimalistycznie, zakładamy skromną, minimalistyczną biżuterię. Nic dziwnego, że to samo tyczy się obecnie kolorów. Co jednak rozumiemy pod tym pojęciem? Oto kilka praktycznych wskazówek od New Garden Style , dzięki którym samodzielnie stworzycie swój przydomowy azyl.
Dom i ogród to jedność – nie możesz urządzić nowoczesnego domu, podczas gdy w Twoim ogrodzie panował będzie chaos i niepoukładany rozgardiasz. Zarówno dom, jak i przestrzeń wokół niego powinny ze sobą korespondować. Zdecydowałeś się na żółtą elewację? Postaw na żółć również w ogrodzie. A może masz dom drewniany, który nawiązuje do stylu rustykalnego? Świetnie! W takiej sytuacji masz znacznie większe pole manewru przy aranżacji ogrodu.
Surowe i naturalne akcenty – mnóstwo osób uważa, że ogród to przede wszystkim rośliny.

Tymczasem okazuje się, że stanowią one jedynie dodatek i uzupełnienie całości. Cały nurt stylistyki panującej w Twoim ogrodzie będą stanowiły meble, ścieżki oraz inne elementy wyposażenia. Znajdź miejsce na surowy, ale niezwykle modny w ostatnich sezonach beton, zainwestuj w trwałe meble z naturalnego drewna, doceń ozdobne właściwości kamienia i kruszców ozdobnych (na przykład grysu).

 

Projektowanie nowoczesnego ogrodu to niemałe wyzwanie dla ludzi.2221111331(30)

Projektowanie nowoczesnego ogrodu to niemałe wyzwanie.

 
Zaplanuj wcześniej wygląd ogrodzenia – bardzo często zdarza się, że inwestorzy najpierw wykańczają dom, później aranżują ogród a dopiero na samym końcu zaczynają zastanawiać się nad ogrodzeniem. Ma to zwykle podłoże czysto ekonomiczne. Budowa ogrodzenia bywa kosztowna i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na pokrycie tych wydatków na etapie wykańczania domu, który pochłania niesamowite pieniądze. Zastanów się więc o jakim ogrodzeniu marzysz i pod dyktando planowanej stylistyki urządź swój ogród.
Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?
Wbrew pozorom aranżacja ogrodu wcale nie jest prostym zadaniem. Właśnie z tego powodu wielu inwestorów poważnie rozważa zatrudnienie specjalistów. Jeśli również Ty nie jesteś pewien swoich umiejętności dotyczących projektowania przestrzeni przydomowej zajrzyj na stronę – projektowanie ogrodów i dowiedz się jak mogą pomóc Ci prawdziwi fachowcy.
Gdzie pojawiają się największe trudności?
Tak naprawdę bariery mogą napotkać nas wszędzie. Często wydaje nam się, że największy problem stawiać będzie przed nami wybór roślinności a tymczasem na ogólnodostępnych, branżowych forach internetowych zauważamy, że internauci zwykle pytają doświadczonych kolegów o materiały, meble, altany i inne elementy wyposażenia.

 

2221111331(23)
Nie zapomnij również o oświetleniu
Lampy powinny być przede wszystkim jednakowe. Powinny mieć takie samo natężenie światła i równomiernie rozjaśniać cały ogród. Spraw, aby oświetlenie podkreślało wszystkie istotne akcenty, które według Ciebie są najważniejszym elementem wystroju ogrodu.