Ekonomiczne ogrzewanie

 

Decydując się na centralne ogrzewanie w nowo budowanym domu, trzeba zastanowić się jakie rzeczywiste koszty eksploatacji będzie trzeba ponosić przez kolejne lata. Często warto zdecydować się na droższe rozwiązanie już na etapie zakupu kotła, które gwarantuje późniejsze oszczędności. Zwłaszcza przy obecnie rosnących cenach gazu, koszty inwestycji zwrócą się już po 3 – 5 latach.

 

 

Postęp technologiczny

 

Ciepło, które jest używane do ogrzewania budynku, uwalnia się w wyniku skraplania pary wodnej obecnej w spalinach kotła. Energia ta pochodzi ze skraplania (kondensacji) pary wodnej w ciecz. Żeby optymalnie wykorzystać to zjawisko potrzebny jest odpowiednio skonstruowany kocioł grzewczy. Zaawansowana technologia pozwala na zużycie mniejszej ilości paliwa, a to powoduje, że koszty uzyskania energii są dużo niższe od używania tych, w których nie używa się skondensowanej pary wodnej.

 

 

Przez długi czas uznawano jednak produkcję kotłów kondensacyjnych za nieopłacalną. Zmiana sposobu myślenia użytkowników i postęp technologiczny spowodowały, że kotły kondensacyjne zaczęły cieszyć się większą popularnością, a ich produkcja stała się tańsza i łatwiej dostępna, o czym możemy się przekonać na stronie – https://sklep.auroks.pl/kotly-termet-gazowe. W porównaniu ze zwykłymi kotłami, zużycia paliwa jest mniejsze nawet o kilkanaście procent. Przy wyższych cenach paliw jest to istotna oszczędność.

 

 

Procesy chemiczne

 

Podstawowym składnikiem każdego paliwa i powietrza, które znajduje się w palniku kotła jest woda. Dlatego też spaliny, które znajdują się w kotłach składają się w dużej mierze z pary wodnej. Warunki, które występują w układzie spalinowym ułatwiają kondensację gazu w wodę. W wymienniku ciepła następuje proces schłodzenia spalin do bardzo niskiej temperatury, która dla gazu ziemnego wynosi około 57°C, a dla spalanego w kotle propanu – około 54°C. Ciepło, które uwalnia się w trakcie tego procesu, jest odbierane przez wodę w wymienniku ciepła, a następnie oddawane do przewodów rozprowadzających ciepło po całym budynku.

 

Zalety kotłów kondensacyjnych

 

Ogromną zaletą kotłów kondensacyjnych jest ich długowieczność. Mało inwazyjny proces spalania i odpowiednie materiały użyte do produkcji oraz regularne kontrole konserwatorskie gwarantują używanie tego samego kotła nawet przez kilkanaście lat. Kotły kondensacyjne wykorzystują dodatkowe ciepło pochodzące ze spalin, które przy użyciu zwykłego ogrzewania, ucieka przez komin. Dzięki temu budynek i woda nagrzewają się szybciej i taniej, bo zużywa się mniej surowca. Porównując: tradycyjne kotły wykorzystują energię z 90 procent dostarczanego paliwa, natomiast kotły kondensacyjne mogą wytworzyć nawet o dwadzieścia procent więcej energii. W przypadku użycia zamkniętej komory spalania, nie są potrzebne kratki wentylacyjne w zewnętrznej ścianie budynku, przez które powietrze z zewnątrz dopływa do kotłowni. Kotły kondensacyjne produkują również mniej zanieczyszczeń do atmosfery, co w przypadku stale rosnących zanieczyszczeń i problemu ze smogiem jest bardzo istotne.