Żuraw słupowy należy do urządzeń dźwignicowych, które zajmują się podnoszeniem i przenoszeniem różnego rodzaju ładunków z jednego miejsca, na drugie. Jest to maszyna, która jest powszechnie nazywana dźwigiem, jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszystkie żurawie słupowe osiągają tak monstrualne rozmiary. I właśnie tego typu urządzenia są dostępne w sklepie http://www.panda.pl/realizacja/zuraw-slupowy-q5t/ , w którym klienci poszukujący żurawia słupowego mogą wybrać najlepszy model dla siebie.

 

crane-1961743_960_720

 

Żurawie słupowe są często wykorzystywane na różnego rodzaju placach budowy. Pełnią niezastąpione funkcje szczególnie przy budowie większych i wyższych budynków. Jest to krajobraz miasta, który często widzimy podczas budowania osiedli. Umożliwiają sprawne przenoszenie dużych i ciężkich materiałów, które bardzo ciężko jest przenieść i przetransportować w inny sposób.

Jednocześnie jak już wspomniałem na początku – nie każdy żuraw słupowy jest dźwigiem. Znajdują się tutaj również mniejsze urządzenia, które są wykorzystywane do innych celów niż usprawnienie procesów budowlanych. Dzięki temu żurawie słupowe mogą być wykorzystywane również w pomieszczeniach, np.w

  • halach produkcyjnych
  • magazynach.
Żuraw słupowy na tle nieba pokazany z ziemi

Żuraw słupowy na tle nieba

Zdarzają się również sytuacje, gdy żurawie słupowe wykorzystywane są podczas załadunków statków.

Wbrew pozorom żurawie słupowe dzielą się na bardzo dużą liczbę rodzajów i kategorii. Główną miarą i pryzmatem, przez który dzielimy ten rodzaj urządzeń dźwignicowych jest sposób w jaki są skonstruowane. Do tych najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą:

  • żurawie stacjonarne
  • przenośne
  • przewoźne

Jednocześnie trzeba pamiętać, że istnieją również bardziej mobilne konstrukcje m.in. żurawie pokładowe, samochodowe i samojezdne.

 

Jak widać żurawie słupowe to bardziej różnorodne i ciekawe urządzenia niż z początku mogłoby się wydawać. Dla większości osób to zwykłe dźwigi, jednak mam nadzieję, że w tym artykule pokazałem i przekonałem Ciebie chociaż trochę, że żuraw słupowy to nie tylko dźwig i może pełnić o wiele więcej różnorakich funkcji. Dzięki temu można je zastosować i wykorzystać w wielu sytuacjach, od usprawnienia i przyśpieszenia budowy wielkich osiedli, poprzez sprawniejszy załadunek okrętów.